Новини проекту
Новий навчальний рік!
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 2 людини

САМООЦІНЮВАННЯ освітніх і управлінських процесів та внутрішньої системи забезпечення якості освіти 2023/2024

Дата: 19 червня о 13:21, Оновлено 19 червня о 13:50
Автор: Карпук В. В.

Комунальний заклад

"Бобринецький ліцей №1"

Бобринецької міської ради Кіровоградської області

САМООЦІНЮВАННЯ

освітніх і управлінських процесів

та внутрішньої системи забезпечення якості освіти

за 2023 -2024 н. р.

І. Вступ. Загальна інформація про заклад освіти

На початку 2023-2024 навчального року заклад пройшов період реформування. До закладу приєднався колектив ліцею №2. На сьогоднішній день сформований єдиний освітній заклад на території громади до складу якого входять опорний освітній заклад та 2 філії. Комунальний заклад «Бобринецький ліцей №1» - це сучасний заклад освіти, заснований у 1874 році. Основна мета діяльності закладу - це доступ учнів до якісної освіти та забезпечення права громадян на здобуття повної загальної середньої освіти.

Структура комунального закладу Комунальний заклад «Бобринецький ліцей №1»:

-  «Бобринецький ліцей №1» – опорний освітній заклад, який забезпечує здобуття початкової освіти, базової середньої освіти, повної загально середньої освіти, юридична адреса:

1 корпус - м. Бобринець, вул. Миколаївська,64;

2 корпус - м. Бобринець, вул. Миколаївська,72;

- філія №1 - забезпечує здобуття початкової освіти, базової середньої освіти, юридична адреса – м. Бобринець, вул. Воїнів-Інтернаціналістів, 56;

- філія №2 - забезпечує здобуття початкової освіти, базової середньої освіти, юридична адреса – м. Бобринець, вул. Ломоносова,19.

Мережа класів

Назва закладу (в розрізі кожної школи, включаючи і філії опорних шкіл)

Кількість учнів за класами

Всього класів/ учнів

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Кількість класів

5

6

6

7

6

6

6

6

6

3

2

59

Кількість учнів

120

109

141

119

154

137

150

141

157

71

53

1352

Мережа класів (груп) з профільним вивченням окремих предметів:

10 А клас – математичний профіль – 25 учнів

10Б клас – англійська мова, біологія – 23 учні

10В клас – українська мова – 23 учні

11А клас – українська мова – 29 учнів

11Б клас- українська мова  – 24 учні

ІІ. Самооцінювання закладу

На даному етапі у закладі освіти формується Внутрішня система забезпечення якості освіти. Розроблене Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти (Схвалено на засіданні педагогічної ради (протокол № 1 від 17.01.2021 р.)

http://bobrynets-nvk1.edukit.kr.ua/vnutrishnnya_sistema_zabezpechennya_yakosti_osviti/polozhennya/

Положення містить такі розділи:

1. Загальні положення

2. Стратегія та процедура забезпечення якості освіти

3. Критерії, правила і процедури створення оптимального освітнього середовища

4. Критерії, правила і процедури оцінювання здобувачів освіти

5 Критерії, правила і процедури оцінювання педагогічної діяльності педагогічних працівників

6. Критерії, правила і процедури оцінювання управлінської діяльності керівних працівників закладу освіти

7. Механізми забезпечення академічної доброчесності

Очікувані Результати:

Запровадження внутрішньої системи забезпечення якості освіти передбачає реалізацію місії закладу шляхом надання здобувачам освіти якісних освітніх послуг згідно з вимогами до закладів освіти відповідного типу, постійний розвиток і саморозвиток всіх учасників освітнього процесу

Інформація щодо самооцінювання освітніх і управлінських процесів та внутрішньої системи забезпечення якості освіти у комунальному закладі «Бобринецький ліцей №1» за 2023 -2024 н. р. подається по опорному закладу (без урахування інформації по філіях).

 Основним завданням Самооцінювання є: проаналізувати якість управлінського і освітнього процесів, визначити «слабкі» місця, виробити рекомендації, заходи, дії щодо удосконалення проблемних питань, орієнтуючись на виявлені більш сильні і мотивовані позиції.

Тисни на свою дату народження і дізнайся, що тебе чекає у 2024

− Самооцінювання здійснювалося за напрямом «Освітнє середовище закладу освіти».

Для проведення самооцінювання за основу взято критерії, індикатори та інструментарій, пропоновані Додатком 1 до Методики оцінювання освітніх і управлінських процесів закладу ЗСО, затверджених ДСЯО України.

Для збору інформації було використано методи : спостереження за освітнім середовищем, спостереження за навчальним заняттям, опитування (анкетування) та самоаналіз документації.

І. Освітнє середовище закладу освіти.

Вимога 1. «Забезпечення комфортних і безпечних умов навчання та праці»

У 2023-2024 н.р. заклад працював у режимі запровадження військового стану в Україні. Для цього були виконані всі вимоги законодавства. Заклад працював в змішаному режимі. для класи, які працювали в дистанційному форматі використовували платформу Google classroom.

Дистанційне навчання це навчання на відстані з використанням сучасних технологій. Така форма навчання дасть результати, лише якщо буде посильною для всіх учасників освітнього процесу.

Освітній процес з використанням технологій дистанційного навчання в умовах воєнного стану передбачає кілька типів взаємодій з різними цілями: оперативне інформування; повідомлення нового матеріалу; уточнювальні запитання; коментарі до виконаних робіт тощо. Налагодження первинної комунікації між учнями, батьками та вчителями, оперативне інформування щодо динамічних змін, оголошення від адміністрації закладу освіти здійснюється через службу миттєвих повідомлень (Viber, Telegram).

https://content.e-schools.info/cache/3a/0e/3a0e731a80a2ecde8a0fe1c25749c5e9.jpg

Вчителями закладу створено комунікативний простір для організації дистанційного навчання, який забезпечує такі функції: проведення онлайн-уроків; доступ до різноманітних електронних навчальних матеріалів; отримання робіт учнів (тести чи виконані практичні завдання в зошитах); оцінювання та зворотний зв’язок щодо виконаних робіт; можливість поставити питання та отримати відповідь поза межами онлайн-уроку. Базою для такого простору було обрано додаток Google Classroom та платформа «Єдина школа».

Створено дистанційні класи, які містять списки учнів, електронний журнал оцінювання.  Вчителі на платформі Google Classroom, згідно розкладу, публікують розроблені уроки з інструкціями для учнів та чітко сформульованими очікуваними результатами; матеріали до офлайн-уроків.

Щоб урізноманітнити навчальну інформацію вчителі використовує додатки  Google, мультимедійні презентації, файли-заготовки та відео інструкції щодо виконання практичних робіт, різноманітні інтернет - платформи та освітні ресурси («Всеукраїнський онлайн розклад» від «Освіторії» за підтримки UNICEF Ukraine та МОН, База ресурсів «УМІТИ», Центри дистанційного навчання, Видавництво «Літера ЛТД» та ін..).

Учні  надсилають виконані роботи, а також в додатку здійснюють зворотній зв’язок, щодо зданих завдань, через коментарі й електронний журнал. Вони мають можливість поставити питання вчителю та отримати відповідь поза межами онлайн-уроку. В спілкуванні з учнями вчителі дотримується принципів партнерства. Надають учням рекомендації щодо використання ресурсів, послідовності виконання завдань, особливостей контролю тощо. Систематично здійснюється перевірка знань учнів за допомогою Google-форм та платформ Всеосвіта, Classtime.

Вчителі практикують давати завдання з готовими відповідями з проханням спробувати спочатку виконати завдання самостійно, не підглядаючи, а якщо щось незрозуміло — звернутися за роз’ясненнями до відео уроку; також є завдання, які передбачають власні міркування та висловлення власної думки учня, а не вибір з готових відповідей. Тим самим стимулюють дотримання норм і правил академічної доброчесності, щоб зняти питання справедливого оцінювання.

Вчителі систематично організовують синхронне навчання: проводять онлайн-уроки та онлайн-консультації на платформі  Zoom та Meet.

Територія закладу огороджена новим парканом по всій території. Має декілька входів та в’їздів для автотранспорту. Усі вони унеможливлюють несанкціонований в’їзд до закладу. Крім того встановлена нова система відеоспостереження, яка забезпечує внутрішній та зовнішній контроль за територією (36 відеокамер, 9 з яких зовнішні). На І поверсі знаходиться черговий, який контролює прохід сторонніх осіб до закладу. З нового навчального року в закладі вводиться посада офіцера безпека.

На території закладу висаджені дерева, кущів та низькорослих дерев немає. Клумби попереду засаджені трояндами. Трав’яне покриття в теплу пору року постійно скошується.

На території закладу облаштовані 3 волейбольні майданчики, 3 баскетбольні, 1 гандбольний майданчик (акти перевірки споруд від 06.09.2020 р.)

Майданчики для занять спортом та фізичної активності для учнів 5-11 класів потребують ремонту( покриття необхідно замінити на штучне).

На території освітнього закладу встановлений пам’ятник, присвячений учням та вчителям, які загинули у Другій світовій війні. Він входить до складу меморіального комплексу школи і є частиною патріотичного виховання школярів.

За результатами опитування переважна більшість батьків та учнів закладу задоволені облаштуванням території.

Рівень оцінювання: достатній.

Заходи щодо усунення недоліків з даного питання:

Необхідно замінити зовнішні двері 2 аварійних виходів. Всього потребує заміни 2 дверей.

Потрібно оновити освітлення на території закладу.

Заміна покриття майданчиків на м’яке.

Ремонт підлоги в протирадіаційному укритті

1.1.2. У приміщеннях закладу освіти дотримується повітряно-тепловий режим. Перевірка відповідними службами робиться двічі на рік. За результатами анкетування більшість учнів та батьків задоволені повітряно-температурним режимом в школі. Освітлення відповідає санітарним нормам . На початку навчального року проводиться аналіз якості води, температурного режиму, освітлення, місткості радону в повітрі. Складаються акти відповідними службами.

Використавши кошти державної субвенції, повністю поновлено туалетні кімнати: встановлено нові кабінки та сантехніка. Туалети забезпечені теплою водою та електросушарками. Встановлені дозатори для рідкого мила. Облаштована туалетна кімната для дітей з обмеженими можливостями. Залишається відкритим питання відновлення вентиляції шкільних туалетів. Також, відповідно до анкетування, учні оцінили чистоту туалетних кімнат на середньому рівні.

Приміщення закладу використовуються раціонально. У закладі освіти є робочі місця для педагогічних працівників в навчальних кабінетах та учительській. На І поверсі 1 корпусу створена зона відпочинку для учнів школи. Встановлені дивани та є безкоштовний доступ до мережі Інтернету.

У закладі 19 кабінетів початкових класів. Кабінети забезпечені комп’ютерною та копіювальною технікою. Усі мають засоби наочної демонстрації ( мультимедійні комплекси, проектори, телевізори). Придбане необхідне обладнання для проведення занять у навчальних кабінетах та спортивніх залах. Коридори оформляються відповідно до вимог Нової української школи.

Відкритим залишається питання відновлення дверних конструкцій для обмеження входу до рекреації початкових класів у 1 корпусі.

Для реалізації освітньої програми та забезпечення освітнього процесу 5-11 класів у закладі функціонують 42 навчальних кабінетів. Відповідно до державних програм та за рахунок місцевого бюджету в закладі поновлені: кабінети хімії, біології, фізики, географії,  кабінети математики.

Всі кабінети 5-11 класів 1 корпусу забезпечені мультимедійними комплексами та ноутбуками.

Усі кабінети мають підключення до мережі інтернет.

Поновлена база спортивного залу. Закуплені шведські стінки, інвентар для проведення уроків. Закуплено необхідне обладнання для тренажерної зали.

Відповідно до збільшення годин занять з фізичної культури, спортивна зала не має змоги вмісити всі класи. Для вирішення цього питання на І поверсі облаштований гімнастичний зал для початкових класів. Також 1 година фізичного виховання у початкових класах переведена на викладання хореографії. Для цього на І поверсі облаштований хореографічний клас.

У наявності актова зала на 190 місць. Вона має необхідну апаратуру та мультимедійне обладнання.

Рівень оцінювання: достатній.

Заходи щодо усунення недоліків з даного питання:

Забезпечення мультимедійним обладнанням кабінети корпусу №2

Покращити прибирання туалетних кімнат.

1.1.3. Інструктажі та навчання з працівниками та здобувачами освіти проводяться систематично згідно з законодавством про охорону праці. Учасники освітнього процесу дотримуються вимог щодо охорони праці, безпеки життєдіяльності, правил поведінки в умовах надзвичайних ситуацій. Під час проведення навчальних занять з фізики, хімії, інформатики, трудового навчання, фізичної культури, хореографії вчителі проводять інструктажі з питань безпеки життєдіяльності.

Учасники освітнього процесу обізнані з вимогами з ОП, БЖД, пожежної безпеки, правил поведінки.

Інструктажі, бесіди фіксуються у відповідних журналах, закріплених за відповідальними особами (Наказ від 02.09.2022 р. № 98 «Про організацію роботи з охорони праці та призначення відповідальних осіб за стан охорони праці в структурних підрозділах закладу у 2023-2024 н.р.»

1.1.4. Педагогічні працівники та керівництво у разі нещасного випадку діють у встановленому порядку.

Результати опитування:

Серед опитаних учнів 9-11 класів – 31,9% зазначили, що бесіди проходять регулярно, із залученням спеціальних служб, 51,6% зазначили, що бесіди проходять регулярно під час проведення навчальних занять, 16,5% зазначили, що бесіди відбуваються в поодиноких випадках;

90,7% педагогічних працівників визначили регулярність та об’єктивність проведення навчання та інструктажів з ОП.

Серед педагогічних працівників 95,3% зазначено, що дотримуються алгоритму дій у разі нещасного випадку зі здобувачами освіти.

Рівень оцінювання достатній

1.1.5. Організація харчування в закладі освіти сприяє формуванню культури здорового харчування у здобувачів освіти. Відповідно до державної програми з організації здорового харчування в закладах освіти в школі у 2022 році повністю поновлено обладнання харчоблоку. Проведено поточний ремонт харчоблоку та обідньої зали, замінені двері. Через велике навантаження на їдальню харчуються переважно учні 1-4 класів та діти пільгових категорій. У їдальні освітнього закладу харчуються учні 2 корпусів. Обідня зала розрахована на 180 місць. Змінено меню. У нього включені страви зі збірника рецептів під редакцією Євгена Клопотенка. На сьогоднішній день існує недостатнє фінансування для придбання продуктів. Щоденне та перспективне меню доступне для учасників освітнього процесу. Санітарно-гігієнічні умови дотримуються на всіх етапах реалізації продукції.

Переважна більшість учасників освітнього процесу задоволені умовами харчування. Так. 33.5% батьків здобувачів освіти повністю задоволені харчуванням, 44% - задоволені, 13.5% - переважно задоволені, 9% - повністю та переважно незадоволені. У більшості незадоволених відповідей згадуються режим харчування.

Рівень оцінювання достатній

Заходи щодо усунення недоліків з даного питання:

необхідне збільшення фінансування на придбання продуктів харчування.

удосконалення меню.

1.1.6. Для забезпечення доступу до мережі інтернет закладу були виділені кошти на переобладнання внутрішньої системи доступу до мережі. Заклад має 4 зовнішні точки підключення ( до 100 мВт). По всьому закладу встановлені системи безпровідного підключення . 3 комп’ютерні класи підключені до кабельного постачання. У закладі освіти створюються умови для безпечного використання мережі Інтернет, в учасників освітнього процесу формуються навички безпечної поведінки в Інтернеті.

За результатами опитування переважна більшість здобувачів освіти та їх батьки поінформовані щодо безпечного використання мережі Інтернет та попередження кібербулінгу.

Так 40,4% учнів вказують, що в закладі проводяться інформаційні заходи щодо безпечного користувння Інтернетом, 38,2% учнів вказують, що такі заходи проходять під час уроків інформатики

Але для безпечного користування мережею Інтернет необхідно придбати ліцензоване антивірусне програмне забезпечення.

Рівень оцінювання достатній

Заходи щодо усунення недоліків з даного питання:

Необхідне придбання ліцензованого антивірусного програмового забезпечення.

1.1.7.У закладі освіти здійснюється робота з адаптації та інтеграції здобувачів освіти до освітнього процесу, педагогічних працівників до професійної діяльності.

Питання адаптації учнів 1, 5 та 10 класів розглядалося на засіданні педагогічної ради 25.11.23 р., протокол № 14.

Відповідно до опитування, 69,1% батьків вважають, що в дітей не виникало проблем з адаптацією до умов закладу освіти, 25,3% - іноді.

За результатами опитування учнів 5-11 класів 31,5% - вважають, що відчувають комфорт і безпеку у школі; 53,9% - здебільшого так.

Результати анкетування педагогічних працівників показали наступне.

На запитання «Чи задоволені ви освітнім середовищем та умовами праці у закладі?» відповіли - 59,1% цілком задоволений, 38,6% - переважно задоволений.

На запитання «Чи задоволенні ви мотиваційними заходами, які практикуються у закладі?» відповіли – 38,6% так, 54,5% - переважно так.

На запитання «Психологічний клімат закладу освіти сприяє співпраці педагогів?» відповіли 45,5% цілком задовольняє, 52,3% в цілому задовольняє.

Рівень оцінювання: достатній

Оцінка вимоги 1 «Забезпечення комфортних і безпечних умов навчання та праці» відповідає достатньому рівню (3б.)

Вимога 2 Створення освітнього середовища, вільного від будь-яких форм насильства та дискримінації

1.2.1. У закладі освіти розроблено, затверджено та оприлюднено на сайті школи План заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу. Також на сайті закладу відкрита сторінка «Соціально-психологічна служба про насильство»

http://bobrynets-nvk1.edukit.kr.ua/kabinet_praktichnogo_psihologasocialjnogo_pedagoga/

За результатами опитування учнів 9-11 класів стосовно даного питання:

· «Чи траплялося з Вами за останній рік у школі або за її територією на регулярній основі психологічне насильство?» 88,8% - відповіли ні

· «Чи траплялося з Вами за останній рік у школі або за її територією на регулярній основі фізичне насильство?» 97,8% - відповіли ні

· «Чи траплялося з Вами за останній рік у школі або за її територією на регулярній основі економічне насильство?» 97,8% - відповіли ні

На запитання до учнів «Як ви почуваєтесь у школі?» 85,4% - відповіли безпечно або в основному безпечно.

На запитання до батьків «Чи проводиться у школі робота з даного питання?» Більшість батьків відповіли, що проводиться на постійній основі або часто.

На запитання до педагогів «У закладі освіти проводяться навчання, просвітницька робота за участю відповідних служб на протидію булінгу?» 67,4% - відповіли «так», 27,9% - відповіли, що тільки для учнів

Рівень оцінювання: достатній

Шляхи вирішення: посилити інформаційну спрямованість щодо виявлення ознак булінгу та відповідних дій

1.2.2. У закладі освіти оприлюднено правила поведінки для учнів, адаптовані для сприйняття учасниками освітнього процесу.

http://bobrynets-nvk1.edukit.kr.ua/uchnyam/prava_ta_obovyazki/

Відповідно до анкетування:

91% батьків ознайомлені з ними та дотримується їх;

46,5% вчителів відповіли, що правила поведінки розроблені, учасники освітнього процесу дотримуються їх. 51,2% вчителів відповіли, що правила поведінки розроблені, але не всі учасники освітнього процесу дотримуються їх.

65,9% учнів відповіли, що правила поведінки розроблені і вони їх дотримуються

1.2.3. За результатами опитування, у розв’язанні проблемних ситуацій з дитиною 70 % батьків зазначили, що такої потреби не було, 15% - проблема вирішувалась конструктивно.

У закладі освіти постійно здійснюється аналіз причин відсутності здобувачів освіти на заняттях та вживаються відповідні заходи. Налагоджена співпраця з відповідними органами для визначення причин тривалої відсутності учнів на уроках.

Рівень оцінювання: достатній

Оцінка вимоги 2 «Створення освітнього середовища, вільного від будь-яких форм насильства та дискримінації» відповідає достатньому рівню (3б.)

Вимога 3. «Формування інклюзивного, розвивального та мотивуючого до навчання освітнього процесу»

1.3.1.У закладі освіти не забезпечено доступ до споруди для осіб з особливими потребами (відсутній пандус). У 2023-2024 н. р. було організоване навчання в 13 інклюзивних класах (13 учнів), які забезпечені асистентами вчителя. 9 учнів закладу знаходяться на індивідуальній формі навчання ( за станом здоров’я ). В закладі облаштована ресурсна кімната. Але заклад не має відповідних фахівців: дефектолога, логопеда - для організації освітнього процесу для осіб з особливими освітніми потребами. Такі вчителі працюють за контрактом.

Корекційна спрямованість освітнього процесу для дітей з ООП здійснюється за висновками і рекомендаціями інклюзивно-ресурсного центру.

Рівень оцінювання: вимагає покращення

Шляхи усунення проблеми: відповідно до клопотання заклад включений до програми розвитку громади щодо забезпечення вільного доступу до об’єктів соціальної структури щодо вільного доступу осіб з особливими освітніми потребами.

1.3.2.Для дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних класах, створено команду психолого-педагогічного супроводу для розроблення індивідуальної програми розвитку. До командної роботи залучаються батьки учнів, створені мови для роботи асистентів вчителя в інклюзивних класах. Педагогічні працівники відповідно вимог проходять підвищення кваліфікації за напрямом «Організація інклюзивної форми навчання».

Рівень оцінювання: достатній

1.3.3. Заклад освіти співпрацює з інклюзивно-ресурсним центром щодо психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами (надання консультативно-психологічної допомоги батькам, очні та онлайн- практикуми для педагогічних працівників ЗДО, ЗО, які працюють з дітьми з ООП, зустріч для педагогічних працівників дошкільних закладів, закладів освіти, практичних психологів, соціальних педагогів, які працюють із дітьми з особливими освітніми потребами, проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини).

Рівень оцінювання: достатній

1.3.4. У закладі освіти активно формуються навички здорового способу життя (заходи відповідно до річного плану роботи, планів роботи заступника директора з виховної роботи, педагога-організатора, планів роботи класних керівників).

Рівень оцінювання: достатній

1.3.5. Бібліотека закладу використовується для навчально-пізнавальної діяльності та розвитку інформаційно-комунікаційної компетентності здобувачів освіти (освітні виставки, тематичні заходи, інформаційна робота, доступ до мережі Інтернет). Ресурси бібліотеки використовуються для проведення навчальних занять та позаурочних заходів.

Рівень оцінювання: достатній

Оцінка вимоги 3 «Формування інклюзивного, розвивального та мотивуючого до навчання освітнього процесу» відповідає рівню, що вимагає покращення (2,8 б.)

Оцінка напрямку 1 «Освітнє середовище закладу освіти» (2,93 б.) відповідає достатньому рівню

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.